Κυριακή 24 Οκτωβρίου 2021
x

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: ΜΕ ΑΙΝΤΡΑΧΤ, ΦΕΝΕΡ ΚΑΙ ΑΝΤΒΕΡΠ ΣΤΟΥΣ ΟΜΙΛΟΥΣ ΤΟΥ EUROPA LEAGUE

Οι πρωταθλητές Ελλάδος κληρώθηκαν με τις Άιντραχτ, Φενέρμπαχτσε και Αντβέρπ για το 3ο γκρουπ των ομίλων του Europa League.

Οι Άιντραχτ, Φενέρμπαχτσε και Αντβέρπ είναι οι τρεις ομάδες που θα βρεθούν στο δρόμο του Ολυμπιακού στη φάση των ομίλων του φετινού Europa League μετά από την κλήρωση που διενεργήθηκε το μεσημέρι της Παρασκευής (27/8) στην Κωνσταντινούπολη, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να τοποθετούνται στο 1ο γκρουπ δυναμικότητας βάσει της βαθμολογίας τους στην UEFA την τελευταία πενταετία και να "ψαρεύουν" την Άιντραχτ Φρανκφούρτης από το 2ο γκρουπ, την Φενέρμπαχτσε απο το 3ο γκρουπ και την Αντβέρπ απο το 4ο γκρουπ.

Δύσκολη κλήρωση και αποστολή για τον Ολυμπιακό

Η πρεμιερά των πρωταθλητών Ελλάδας στη δεύτερη τη τάξει ευρωπαϊκή διοργάνωση θα λάβει χώρα στις 16 Σεπτεμβρίου, με το σύνολο του Πέδρο Μαρτίνς να έχει αναμφίβολα μία δύσκολη αποστολή αν αναλογιστεί κανείς πως θα αντιμετωπίσει μία από τις πλέον δυνατές ομάδες της Bundesliga τα τελευταία χρόνια, την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, που πέρυσι μάλιστα έχασε την τελευταία στιγμή την έξοδο στο Champions League βλέποντας τις Ντόρτμουντ και Βόλφσμπουργκ να την προσπερνούν στο φινάλε και να τερματίζουν εκείνες μέσα στην προνομιούχο πρώτη τετράδα.

Επιπλέον, οι ερυθρόλευκοι θα κληθούν να αντιμετωπίσουν την πάντα υπολογίσιμη Φενέρμπαχτσε, με την τουρκική ομάδα να έχει στο δυναμικό της μεταξύ άλλων τον Μεσούτ Εζίλ και τον Δημήτρη Πέλκα, ενώ τον 4ο όμιλο, στον οποίο κληρώθηκε ο Ολυμπιακός, συμπληρώνει η βελγική Αντβέρπ, που είναι θεωρητικά και η υποδέεστερη από τις 4 ομάδες.

Οι οκτώ όμιλοι του Europa League:

1ος όμιλος: Λιόν, Ρέιντζερς, Σπάρτα Πράγας, Μπρόντμπι

2ος όμιλος: Μονακό, Αϊντχόφεν, Ρεάλ Σοσιεδάδ, Στουρμ Γκρατς

3ος όμιλος: Νάπολι, Λέστερ, Σπαρτάκ Μόσχας, Λέγκια

4ος όμιλος: Ολυμπιακός, Άιντραχ Φρανκφούρτης, Φενέρμπαχτσε, Αντβέρπ

5ος όμιλος: Λάτσιο, Λοκομοτίβ Μόσχας, Μαρσέιγ, Γαλατάσαραϊ

6ος όμιλος: Μπράγκα, Ερυθρός Αστέρας, Λουντογκόρετς, Μίντιλαντ

7ος όμιλος: Μπάγερ Λεβερκούζεν, Σέλτικ, Μπέτις, Φερεντσβάρος

8ος όμιλος: Ντίναμο Ζάγκρεμπ, Γκενκ, Γουέστ Χαμ, Ραπίντ Βιέννης

Το πρόγραμμα του Europa League για τη σεζόν 2021-22:

Φάση των ομίλων

1η αγωνιστική: 16 Σεπτεμβρίου 2021

2η αγωνιστική: 30 Σεπτεμβρίου 2021

3η αγωνιστική: 21 Οκτωβρίου 2021

4η αγωνιστική: 4 Νοεμβρίου 2021

5η αγωνιστική: 25 Νοεμβρίου 2021

6η αγωνιστική: 9 Δεκεμβρίου 201

Νοκ-άουτ γύρος play offs: 17 Φεβρουαρίου 2022 - 24 Φεβρουαρίου 2022

Φάση των "16": 10 Μαρτίου 2022 - 17 Μαρτίου 2022

Προημιτελικοί: 7 Απριλίου 2022 - 14 Απριλίου 2022

Ημιτελικοί: 28 Απριλίου 2022 - 5 Μαΐου 2022

Τελικός: 18 Μαΐου 2022 στο Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν της Σεβίλλης




A+
A-







ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ