Κυριακή 13 Ιουνίου 2021
x

ΕΠΙΚΗ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΤΗΣ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ ΣΤΟ ΠΑΡΙΣΙ, ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ Η ΠΟΡΤΟ (VID)

«Κόκκινοι Διάβολοι» και «Δράκοι» βρήκαν από τα 11 βήματα γκολ που χρειάζονταν για να προκριθούν έναντι των Παρί Σεν Ζερμέν και Ρόμα στα προημιτελικά.

Με δύο αγώνες συνεχίστηκαν σήμερα οι ρεβάνς για τη φάση των «16» του Champions League.

Στο Παρίσι και το «Parc des Princes», η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ των πολλών απουσιών κατάφερε να πάρει θριαμβευτική πρόκριση στους «8» επικρατώντας με 1-3 της Παρί Σεν Ζερμέν, ανατρέποντας το προβάδισμα των Γάλλων με 0-2 από τον πρώτο αγώνα. Οι «Κόκκινοι Διάβολοι» προηγήθηκαν στο 2’ με τον Ρομέλου Λουκάκου όμως οι Παριζιάνοι ισοφάρισαν στο 12’ με τον Χουάν Μπερνάτ με τον Βέλγο στράικερ να σκοράρει ξανά στο 30’ δίνοντας προβάδισμα στους Άγγλους. Το γκολ που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της Γιουνάϊτεντ πέτυχε στο 90’ + 4’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Μάρκους Ράσφορντ.

Δείτε εδώ τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις της αναμέτρησης

Στο Οπόρτο και το «Dragão», η Πόρτο κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τα προημιτελικά στην παράταση κάμπτοντας την αντίσταση της Ρόμα με 3-1. Το σκορ για τους «Δράκους» άνοιξε στο 26’ ο Τικίνιο ενώ για τους «τζιαλορόσι» ισοφάρισε στο 37’ με εκτέλεση πέναλτι ο Ντανιέλε Ντε Ρόσι. Οι Πορτογάλοι πήραν προβάδισμα στο 52’ με γκολ του Μούσα Μαρεγκά ισοφαρίζοντας έτσι το σκορ του πρώτου αγώνα και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 117’ και ο Άλεξ Τέλες αναλαμβάνοντας την εκτέλεση, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ρόμπιν Όλσεν για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.