Σάββατο 6 Ιουνίου 2020
x

ΒΟΥΛΙΑΞΕ ΚΙ ΑΛΛΟ ΤΟΝ ΠΑΟΚ Ο ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΣΕ ΜΑΤΣ-ΘΡΙΛΕΡ ΣΤΟ ΠΑΛΑΤΑΚΙ(VID)

Ο Σμιθ κρατούσε τη σωτηρία του ΠΑΟΚ στα χέρια του αλλά έχασε βολή στο φινάλε και στην παράταση ο Προμηθέας με πολλές λύσεις πήρε μεγάλο διπλό με 86-90

Είχε τη μοναδική ευκαιρία να πάρει νίκη-ανάσα 9 δέκατα του δευτερολέπτου πριν το τέλος, αλλά ο Σμιθ αστόχησε από τη γραμμή της φιλανθρωπίας: ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 86-90 σε ματς-θρίλερ στην παράταση (76-76 στην κανονική διάρκεια) στο Παλατάκι από τον ψυχωμένο Προμηθέα, που βύθισε τους Θεσσαλονικείς ακόμη περισσότερο στη βαθμολογία της Basket League.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν, προσπαθώντας να επιβάλλουν το ρυθμό τους, με τον ΠΑΟΚ να ψάχνει να «φθείρει» τη ρακέτα του Προμηθέα και τους Πατρινούς, να βρουν όποτε μπορούν, ανοργάνωτη την άμυνα του αντιπάλου. Πότε ο ένας, πότε ο άλλος, πετυχαίνει τον στόχο του και συμβάδιζαν στο σκορ στην πρώτη περίοδο (20-17).

Στη δεύτερη, όμως, το σκηνικό άλλαξε. Ο ΠΑΟΚ άρχισε να παίρνει πράγματα και από την περιφέρειά του και με τον Σμιθ να «ζεσταίνεται», τον Λιούις να διαβάζει καλά την αντίπαλη άμυνα και τον Προμηθέα να μην έχει απαντήσεις σε καμία πλευρά, η διαφορά πήγε στο +18 (44-26) και έκλεισε το ημίχρονο, στο +14 (46-32).

Στην τρίτη περίοδο ο Προμηθέας βρήκε τις γρήγορες επιθέσεις που ήθελε, έτρεξε το γήπεδο, «χάλασε» το μυαλό του Λιούις και με επιμέρους σκορ 2-17 πέρασε μπροστά με τρίποντο του Μπαμπ (48-49). Η επιστροφή του Τσόχλα και οι λύσεις από Σχίζα και Ουίγκινς, έδωσαν λύσεις για τον ΠΑΟΚ (58-56).

Από εκεί και πέρα είδαμε ντέρμπι αφού το προβάδισμα άλλαξε ουκ ολίγες φορές χέρια. Ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να έχει επιθετικό πρόβλημα, από την στιγμή που ο Άνταμ Σμιθ δεν σκόραρε εντός παιδιάς (είχε 0/5 σουτ στο δεύτερο μέρος), με τον Απόλλωνα Τσόχλα και τον Αντουέιν Γουίγκινς να συμβάλλουν αποφασιστικά προκειμένου ο δικέφαλος να παραμείνει στη διεκδίκηση της νίκης.

Ο Προμηθέας έφτασε στο +6 (70-76) με 2'20'' για το τέλος, αλλά δεν σκόραρε έκτοτε. Ακόμη κι όταν ο Τσέις Φίλερ πήγε στην γραμμή με 8'' να απομένουν. Ο ψηλός των φιλοξενούμενων έχασε δύο βολές (με τη διαφορά το +1 υπέρ της ομάδας του), ο Άνταμ Σμιθ έτρεξε το γήπεδο και κέρδισε το φάουλ από τον Ολεκσάντρ Λίποβι στο 1.5'' για το φινάλε. Έβαλε όμως μόνο μία βολή, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση (76-76).

Εκεί, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι και ουσιαστικοί. Αυτή τη φορά ο Τσέις Φίλερ αποδείχθηκε αποτελεσματικός, δημιούργησε το +8 (78-86) για την ομάδα του Μάκη Γιατρά με 1'56'' για το τέλος της παράτασης. Οι γηπεδούχοι δεν παράτησαν τα όπλα, πέτυχαν συνεχόμενα καλάθια και έφτασαν ξανά σε απόσταση βολής (86-88) με 55'' για το φινάλε. Έχασαν όμως το μεγαλύτερο σουτ της βραδιάς, ο Τζέραλντ Ρόμπινσον έβαλε τις δύο βολές που κέρδισε αμέσως μετά και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση, με τον Προμηθέα να παίρνει ακόμη μία σπουδαία νίκη στη Θεσσαλονίκη (86-90) και τον ΠΑΟΚ να αγωνιά ακόμα περισσότερο για το μέλλον του.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 46-32, 58-56, 76-76, 86-90 (παρ.)

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Σμιθ 15 (4/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσόχλας 12 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Μαργαρίτης 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίγκινς 13 (8 ριμπάουντ), Σαρικόπουλος 2 (6 ριμπάουντ), Λιούις 8 (1/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/6 βολές), Σχίζας 7 (1), Χατζηνικόλας, Μπεστ 8 (2), Νόουλς 10 (5/11 δίποντα, 0/1 βολή, 11 ριμπάουντ).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Μπαμπ 15 (0/2 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Λίποβι 7 (0/7 τρίποντα), Κασελάκης 18 (2/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 5/9 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ρόμπινσον 6, Έλις 9 (9 ριμπάουντ), Χολ 8 (1 τρίποντο, 10 ασίστ), Κατσίβελης, Φίλερ 27 (7/10 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/7 βολές, 3 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - ΠΑΟΚ: 21/45 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 17/21 βολές, 50 ριμπάουντ (36+14), 17 ασίστ, 13 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Προμηθέας Πάτρας: 18/35 δίποντα, 11/34 τρίποντα, 21/29 βολές, 37 ριμπάουντ (29+8), 18 ασίστ, 7 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 τάπα.