Κυριακή 9 Αυγούστου 2020
x

ΗΤΤΑ ΜΕ 2-0 ΓΙΑ ΑΡΗ ΣΤΟ ΟΑΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ (VID)

Οι παίκτες του Μίκαελ Ένινγκ δεν παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικοί στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να δεχθούν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Στο πιο αδιάφορο ματς των play off μέχρι σήμερα, Παναθηναϊκός και Αρης παρουσιάστηκαν πολύ αλλαγμένοι στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ, εξαιτίας των πολλών αλλαγών στις συνθέσεις, και δεν απέδωσαν υψηλού επιπέδου ποδόσφαιρο. Δίκαιη νίκη των γηπεδούχων με 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερους έμπειρους στο σχήμα τους, το οποίο διατηρήθηκε σε 4-2-3-1. Ο Μίκαελ Ενινγκ έδωσε, αναγκαστικά, ευκαιρίες σε ποδοσφαιριστές, οι οποίοι δεν είχαν χρόνο συμμετοχής έως τώρα, τη στιγμή που ο Γιώργος Δώνης είχε στη διάθεσή του την... Κ-19 των "πρασίνων".

Το πρώτο ημίχρονο επέδειξε ελάχιστες καλές φάσεις. Παχνίδι κέντρου με πολλά λάθη και για τις δύο ομάδες, οι οποίες προσπαθούσαν να προσαρμοστούν στη ζέση και τις αλλαγές. Οι Θεσσαλονικείς κυκλοφορούσαν καλύτερα την μπάλα, προσπαθώντας να μην δώσουν την ευκαιρία στον αντίπαλο να τρέξει στην κόντρα, και να παίξουν οργανωμένα από τη μέση και μπροστά. Παρόλα αυτά, δυσκολεύονταν να πατήσουν περιοχή, γι' αυτό οι καλές τους φάσεις περιορίστηκαν από μακρινή απόσταση, κυρίως από στημένες φάσεις των Γκάμα (29') και Ματίγια (45+). Τελικά, η αθηναϊκή ομάδα ήταν εκείνη που προηγήθηκε στο σκορ. Ο Κουρμπέλης έκλεψε την μπάλα, προχώρησε μερικά βήματα και εκτέλεσε τον Εμαν έξω από την περιοχή. Το 1-0 έμεινε μέχρι τη λήξη του 45λεπτου, ωστόσο η ατυχία χτύπησε τον Αρη μία ακόμη φορά, καθώς ο Ντουάρτε τραυματίστηκε και έδωσε τη θέση του στον Διαμαντόπουλο, ο οποίος έκανε ντεμπούτο στη φετινή σεζόν!

Καλύτερος ο Παναθηναϊκός, χωρίς κίνητρο ο Αρης

Ο ρυθμός του δευτέρου ημιχρόνου ήταν ακόμη πιο υποτονικός σε σχέση με του πρώτου. Ειδικά οι ποδοσφαιριστές του Αρη φάνηκαν χωρίς ενέργεια και κίνητρο, με αποτέλεσμα να περιμένουν τον Παναθηναϊκό και να μην μπορούν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για ισοφάριση. Στο 58' οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 με τον Καμπετσή, αλλά ο διαιτητής Ευαγγέλου, με τη βοήθεια του VAR, ακύρωσε το τέρμα του νεαρού επιθετικού. Οι παίκτες του Δώνη συνέχιζαν να πιέζουν, όντες πιο φρέσκοι καθώς είχαν γίνει και αρκετές αλλαγές, και στο 88' έφτασαν στο 2-0 με κεφαλιά του του Κολοβέτσιου, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Παναθηναϊκός (Δώνης): Χριστογεώργος, Χατζηθεοδωρίδης (83' Περέα), Σένκεφελντ, Κολοβέτσιος, Θεοχάρης, Κουρμπέλης, Αγιούμπ (46' Ανουάρ) Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης (65' Αλεξανδρόπουλος), Καμπετσής (83' Ζαγαρίτης), Μακέντα (76' Αθανασακόπουλος)

Άρης (Ένινγκ): Έμαν, Ντουάρτε (45'+3' Διαμαντόπουλος) Μπρούνο Γκάμα, Μαρτίνες, Μαντσίνι, Ματίγια, Μπακουτσής, Μπαγκαλιάνης, Κόρχουτ, Σάσα, Ροζ