Παρασκευή 7 Αυγούστου 2020
x

ΓΛΥΤΩΣΕ ΤΟ ΚΑΖΟ Ο ΠΑΟΚ, 3-1 ΤΟΝ ΟΦΗ ΜΕ ΔΥΟ ΓΚΟΛ ΣΤΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ-VID

Πρόκειται για την πρώτη νίκη του «Δικεφάλου του Βορρά» στα πλέι οφ της Super League - 3-1 τον ΟΦΗ στην άδεια Τούμπα με ανατροπή.

Την πρώτη του νίκη στα πλέι οφ της Super League με 3-1 πέτυχε απόψε ο ΠΑΟΚ στην αναμέτρησή του με τον ΟΦΗ στην Τούμπα, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής.

Το πρώτο ημίχρονο στην άδεια Τούμπα λόγω των μέτρων για τον κορωνοϊό ήταν μονότονο, με εξαίρεση δύο ευκαιρίες του ΠΑΟΚ μετά το 40' με Καντουρί και Ακπόμ. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ με το καλημέρα, καθώς στο 47’ ο Νέιρα εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Πασχαλάκη στο σουτ του Στάικου και με κοντινό πλασέ πέτυχε το 0-1.

Λίγο αργότερα, ήρθε και η απάντηση από τους γηπεδούχους, με τον νεαρό Τζόλη να ισοφαρίζει στο 59’ με πολύ ωραία εκτέλεση μετά από κλέψιμο και σέντρα του Γιαννούλη. Αξίζει να σημειωθεί πως είναι το πρώτο γκολ του 18χρονου με την πρώτη ομάδα του ΠΑΟΚ. το γκολ αρχικά ακυρώθηκε με λανθασμένη υπόδειξη του βοηθού Δημόπουλου αναίτια, σαν οφ-σάιντ  αλλά το VAR αποκατέστησε την τάκη και έγινε το 1-1.

Ο ΠΑΟΚ μετά την ισοφάριση βρήκε ρυθμό και στο 67' δυνατό γωνιακό σουτ του Ελ Καντουρί, έδιωξε σε κόρνερ δύσκολα ο Ουάλι. Σταδιακά ο Δικέφαλος απέκτησε κινητικότητα, έφτασε σε κάποιες περιπτώσεις στην αντίπαλη περιοχή με αξιώσεις όμως ο ΟΦΗ κρατούσε το 1-1. Στο 86' δυνατό σουτ του Μαουρίσιο έδιωξε σε κόρνερ ο Ουάλι.

Στο 90΄ ο ρέφερι, με τη συνδρομή του VAR, καταλόγισε πέναλτι στην ανατροπή του Άκπομ εκτός φάσης από τον Νάστο, την εκτέλεση ανέλαβε ο Βρετανός επιθετικός που με εύστοχο χτύπημα έκανε το 2-1. Στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ελ Καντουρί με δυνατό σουτ από επαναφορά πέτυχε το 3-1.

Διαιτητής: Φώτης Φωτιάδης (Καστοριάς)

Κίτρινες: Τζόλης, Ελ Καντουρί - Νέϊρα, Μπράουν, Βίκτορ

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέϊρα): Πασχαλάκης, Μάτος (76' Ροντρίγκο), Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Εσίτι (76' Μαουρίσιο), Ελ Καντουρί, Λημνιός (69' Στοχ), Λάμπρου (55' Τζόλης), Μπίσεσβαρ (55' Σφιντέρσκι), Άκπομ.

OΦΗ (Γιώργος Σίμος): Ουάλι, Μπράουν, Νάστος, Γιαννούλης, Κοροβέσης (64' Δεληγιαννίδης), Ζοάο Βίκτορ, Νέιρα (95' Μάνος), Στάικος (83' Νοικοκυράκης), Σεμέδο, Βαζ (64' Ναμπί), Φιγκεϊρέδο.